Vít Zouhar: Coronide (Kroměříž 1731, 2000) Tomáš Hanzlík: Harlekýnova dobrodružství (Olomouc 2007)

Vít Zouhar: Coronide (Kroměříž 1731, 2000) Tomáš Hanzlík: Harlekýnova dobrodružství (Olomouc 2007)2017-07-05T05:14:43+00:00
Harlekýnova dobrodružství

15. 7. – 18. 7.

Vít Zouhar: Coronide (Kroměříž 1731, 2000)
Tomáš Hanzlík: Harlekýnova dobrodružství (Olomouc 2007)

neobarokní opera a pantomima se zpěvy „Bohové i komedianti mají stejně bolestivé problémy s láskou.“
Zápletky, problémy a osobní dramata, které musí řešit bohové, jsou vskutku pikantní. Bůh Apollón se zamiloval do bohyně Korónis (Coronide). Nepřející havran však Apollónovi sdělil, že je mu Coronide nevěrná. Apollón protnul její hruď šípem, aniž by zapochyboval o věrohodnosti havranova sdělení. Dříve než Coronide zemřela, stačila ještě Apollónovi říci, že s ním čeká dítě, syna Asclaepia.
Jako odlehčení tomuto dramatu se v druhé polovině večera odehraje komedie o tom, jak se Harlekýnovi podaří přes všechna protivenství získat milovanou Kolombínu.

V létě roku 1731 byla na příkaz olomouckého biskupa kardinála Wolfganga Hanibala Schrattenbacha uvedena na kroměřížském zámku opera Coronide. Jediné, co se z ní dochovalo, bylo libreto pátera Arcada. Vít Zouhar z dobového tisku vybral nejpůsobivější pasáže a doplnil je o jednověté komentáře z Ovidiových Metamorfóz. Barokní libreto tak slouží pouze jako východisko k vyprávění mytologického příběhu o dramatickém osudu Korónis (Coronide). Do ní se podle Ovidia zamiloval bůh Apollón. Nepřející havran však Apollónovi sdělil, že je mu Coronide nevěrná. Apollón protnul její hruď šípem, aniž by zapochyboval o věrohodnosti havranova sdělení. Dříve než Coronide zemřela, stačila ještě Apollónovi říci, že s ním čeká dítě, syna Asclaepia.
Komedie o tom, jak se Harlekýnovi podaří přes všechna protivenství získat milovanou Kolombínu, vychází z tradic italského pouličního divadla. Tomáš Hanzlík v hudební složce přetvořil vedle oblíbených dobových improvizačních modelů (La Folia, Ciaccona) také části scénické hudby ke hře Tartuffe svého olomouckého kolegy V. Zouhara.

V hlavních rolích neobarokních oper a pantomimě se zpěvy:
Apidamia: Markéta Israel Večeřová – soprán
Coronide: Dorota Smělíková – alt
Apollo: Filip Dámec – tenor
Dafni: Jan Vaculík – bas
Divadlo Facka
Michal Bumbálek, Sergej Sanža, Pavel Doucek

Koupit vstupenky

15. 7. 2017
16. 7. 2017
17. 7. 2017
18. 7. 2017